Saç dökülmesi: Nedenleri ve tedavileri nedir?

Saç dökülmesi belli bir yaştan itibaren yaygın olsa da çoğu zaman kişinin öz imajına ve duygusal sağlığına zarar verebiliyor.

ABD merkezli dermatolog Dr. Candace Spann, Daily Mail’e yaptığı açıklamada, “Yeni başlayan saç dökülmesi ve herhangi bir semptomun (yorgunluk, eklem ağrısı, döküntü, kaşıntı veya kafa derisinin yanması) eşlik ettiği saç dökülmesi tıbbi müdahale gerektirir.” 

“Saçların bir miktar incelmesi, yaşlanma sürecinin normal bir parçası olarak kabul edilir ve saç dökülmesi, menopoz  veya hormonal dalgalanmaların bir belirtisi olabilir.” diyor. 

Peki saçlarınızın dökülmesini nasıl durdurursunuz? Dr. Spann saçınızın bakımıyla ilgili ipuçları şöyle paylaşıyor…

DENGELİ BESLENME

Dr. Spann, “Kadınların yaklaşık yarısı 50 yaşına kadar saç dökülmesi yaşayacaktır.” diyor.

Sağlıklı bir beslenme, kabarık, güzel saçlar için gerekli görülüyor. Vitaminler, yararlı besinler ve protein içeren bir beslenme saç foliküllerini desteklemek için önemlidir. Ayrıca şekeri en aza indirmek gerekiyor çünkü şekerler mayanın aşırı çoğalmasına, kepek oluşumuna ve saç derisinde iltihaplanmaya yol açarak saç dökülmesine neden olabilir. 

Gerektiğinde takviye ile vitamin eksikliğinin önlenmesi de saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur. B7 Vitamini, saç tellerini güçlendiren bir protein olan keratinin üretilmesine yardımcı olur. 

GÜNLÜK RUTİNE DİKKAT

Günlük rutininiz, duş suyunun sıcaklığından uyku düzeninize ve yastık kılıfınıza kadar saç tellerinizi olumsuz etkileyebilir.

Saç tellerinizi çok fazla ve agresif bir şekilde fırçalamak saç dökülmesine neden olabilir, ancak kaliteli bir fırça veya tarakla fırçalamak büyümeyi teşvik edebilir. 

Güzellik uykusu son derece önemlidir ve hatta saçlar için de geçerlidir. Derin uykuya girdiğimizde vücut kendini onarır ve yeniler. Bozulan uyku döngüleri saç sağlığını etkileyebilir.

Yumuşak dokunuşlu saten yastık kılıfı, saç kırılmasını önlemek ve saç tellerini pürüzsüz tutmak için sürtünmeye karşı koruma sağlar.

Dr. Spann, “Saç bakım yağları kullanmanın ve saç derisi masajının da saç büyümesini teşvik etmede faydalı olduğu kanıtlandı” diyor.

SAÇ BAKIM ÜRÜNLERİ

Saç bakım ürünleri için alışveriş yaparken aldıklarınızı ne içerdiğine bakmak önemlidir.

Uzman, “Yararlı olduğu kanıtlanan bileşenler, minoksidil, biyotinoil tripeptid-1, biberiye yağı, meyan kökü ekstresi, Hindistan cevizi yağı ve Hint yağıdır” diyor. 

Dr. Spann, ürünlerin içinde olanlar kadar, olmayanların da önemli olduğu konusunda uyarıyor: “Parabenler, sert sülfatlar ve ftalatlar gibi sert maddelerden kaçının.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir