Her kütüphanede bulunması gereken 10 şiir kitabı

1. Attila İlhan – Elde Var Hüzün

Türk Edebiyatı’nın en önemli şairlerinden biri olan Attila İlhan’ın, sade anlatımıyla aktardığı anlaşılmazlığın içine düşmediyseniz eğer, çok şey kaçırdınız demektir. İlhan’ın yazdığı birçok şiir kitabından belki de en dokunaklısını sizlere öneriyoruz.

2. Orhan Veli Kanık – Bütün Şiirleri

Edebiyatımızda “Şiir İhtilalcisi” ismiyle anılan Orhan Veli, Garip akımının en bilindik isimlerinden biri. Türk edebiyatının zincirlerini kırmış, ona yeni bir soluk getirmiş Orhan Veli’nin şiirlerinden oluşan bu kitap, mutlaka kütüphanenizde bulunmalı.

3. Nazım Hikmet – Memleketimden İnsan Manzaraları

Memleketimizin şairi Nazım Hikmet Ran’ın, yurt sevgisiyle yazdığı, toplumcu ve sapına kadar namuslu şiirlerinden oluşan Memleketimden İnsan Manzaraları, mutlaka her kütüphanede bulunması gereken eserlerden biri.

4. Mihail Y. Lermontov – Hançer

Rus şair Lermontov’un oldukça lirik ve bir o kadar da öfkeli şiirlerinden oluşan Hançer’i eminiz ki başucunuzdan ayıramayacaksınız.

5. Nilgün Marmara – Daktiloya Çekilmiş Şiirler

Nilgün Marmara, Türk Edebiyatı’nın en bilindik kadın şairlerinden biridir. Marmara’nın iç dünyasında her insanın bir benzerlik bulacağına inanıyoruz.

6. Furuğ Ferruhzad – Yeryüzü Ayetleri

Doğu’nun ışıldayan kalemi Furuğ Ferruhzat’ın Yeryüzü Ayetleri, şiir okunan her evin kütüphanesinde mutlaka bulunmalı.

7. Michelangelo Buonarroti – Cennetin Anahtarları

Şairliğinin yanında, aynı zamanda ressam ve heykeltıraş olan Michelangelo’nun eserini, eminiz ki çok farklı bulacak ve elinizden düşürmeyeceksiniz.

8. İlhan Berk – Toplu Şiirler

İkinci Yeni akımının önemli şairlerinden olan İlhan Berk’in Toplu Şiirleri, her kitap kurdunun evinde olması gereken eserlerden biri.

9. Tevfik Fikret – Rübab-ı Şikeste

Servet-i Fünun dönemi şairlerimizden olan Tevfik Fikret’i henüz okumadıysanız, onun dimdik, inançlı ve yurtsever dizelerinden mahrum kalmışsınız demektir. Fikret, özellikle her genç tarafından okunması ve anlaşılması gereken şairlerimizdendir.

10. Namık Kemal – Seçme Şiirler

İçinde vatan şairimizin olmadığı bir kütüphaneyi düşünemiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir